1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Makaleler

Fen-Edebiyat Fakültesi’nde 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi

  

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Fakülte bünyesindeki idarî, akademik ve destek personeline bir çay partisi düzenledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, 13 Ocak 2013 Pazartesi günü Fakültemiz akademik personeli ile bir araya geldi.

Fen Edebiyat Fakültesi Fakülte Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ziyarette Dekan Prof. Dr. Mehmet Demiryürek’in Rektörümüze verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini ifade eden açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya Fen Edebiyat Fakültesi’nin çeşitli bölümlerinden akademik personel iştirak etti.

Rektörümüz Fen Edebiyat Fakültesi’nde Biyoloji Bölümü tarafından hazırlanan insan anatomisi ve canlılar âlemine dair ayrıntıları içeren sergiyi de gezerek Biyoloji Bölümü öğretim üyesi ve Rektör danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ali Salur’dan bilgi aldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, konuşmasında Üniversitemizde yapılan çalışmalar, geçmiş yıla yönelik değerlendirmeler ile gelecekte hedeflenen ve girişimde bulunulan projeler hakkında Fakülte öğretim elemanlarını bilgilendirdi. Konuşmasını çok sayıda görselle destekleyen Rektörümüz, Kuzey Kampüs alanının uçaktan çekilmiş görüntüsü üzerinden yapılacak binaların neler olduğunu, master plan içinde nelerin tasarlandığını izah etti. 350.000 m2 alanın hiç de azımsanmayacak bir büyüklüğe tekabül ettiğinin altını çizdi. Ayrıca inşaatı devam etmekte olan MYO, HÜBTUAM ile Alaca MYO ve 2014’te inşaatına başlanacak olan Sungurlu MYO’da nasıl sonuç alındığı ve gelinen noktalar hakkında bilgi verdi.

Üniversitemizde öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının ideal düzeyde olması kaydıyla hedeflenen maksimum öğrenci sayısının 20-25 bin olduğunu belirten Prof. Dr. Alkan, bu kapsamda Çorum’a yeni fakülte ve merkezler kazandırma hedeflerinin devam ettiğini sözlerine ekleyerek bu fakülte ve merkezlerin neler olduğundan bahsetti.

Prof. Dr. Alkan konuşmasının devamında HUZEM, HİTİTSEM kapsamında yapılan çalışmalar, öğrenci otomasyon sistemi, akademik web sayfasının oluşturulması, Merkez Kütüphane’nin elektronik kaynaklarından isteyen akademisyenlerin Üniversite dışından da yararlanabilmeleri, programlara yabancı dilde derslerin eklenmesi, yayın teşviki gibi konulara yer verdi. Üniversitemiz akademisyenlerinin proje ve yayın sayılarındaki artışı istatistiki verilerle gösteren Prof. Dr. Alkan, özellikle yurt dışı imkânından yararlanarak eğitim almayı, ders vermeyi ve yayın yapmayı çok önemsediklerini dile getirdi.

Rektörümüz “büyük balığın hantal olduğu için avlanmasının da kolay” olduğu örneği üzerinden büyük üniversitelerde yaşanan güçlük ve sıkıntıların genç ve “bir dünya üniversitesi” olma hedefiyle yola çıkan Üniversitemizde yaşanmadığını, aksine çalışmak ve üretmek isteyen tüm akademisyenlerimiz için büyük avantajların bulunduğunu ve BAP, BEDEK, Mevlana, Erasmus gibi programlar kapsamındaki fırsatları tez elden çok iyi kullanmak gerektiğini vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Alkan konuşmasının sonunda Fakültemiz öğretim elemanlarına katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür ederek Üniversitemizde her ne başarılıyorsa el birliği gönül birliği içinde hep birlikte çalışılarak başarıldığı mesajını verdi.

 

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın katılımlarıyla kahvaltılı bir toplantı düzenledi. Toplantıya Dekan Prof. Dr. Mehmet Demiryürek ve yardımcısı Doç. Dr. Naki Çolak, bölüm başkanları ile tüm öğretim elemanları katıldı. Samimi bir atmosferde gerçekleşen kahvaltının ardından Prof. Dr. Mehmet Demiryürek, Fen Edebiyat Fakültesi’nin gelişmesi ve ilerlemesi için gerekli donanım ve altyapı çalışmalarında, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemede, bilimsel çalışmaları desteklemede ve Üniversitemize katma değeri olacak her tür çabanın hayata geçirilmesi noktasında Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın sürekli destek ve teşviklerini gördüklerini ifade ederek kendilerine bütün gayret ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Fen Edebiyat Fakültesi mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada öncelikle böylesine sıcak ve içten bir ortamda Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başladı. Genç bir üniversite olmalarına rağmen hızla yol alındığını, yapılan ses getirici çalışmalarla Hitit Üniversitesi’ni markalaştırma sürecinde önemli işler başarıldığını ifade etti. Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, Üniversitemiz bünyesindeki her tür sorun ve eksikliğin oturup konuşularak diyalog yoluyla çözülmesinin mümkün olduğunun altını çizdi. Böyle hareket edildiği zaman, aslında hiç de büyük problemlerimizin bulunmadığı görülecektir, diyen Rektörümüz Prof. Dr. Alkan, yapılması gerekenin sadece imkânları kullanarak çalışmak olduğunu vurguladı. Özellikle genç akademisyenlere yönelik büyük fırsatların bulunduğunu belirterek Üniversitemiz bünyesindeki ilgili öğretim elemanlarının bunları kullanmaları çağrısında bulundu. Akademik yayın yapma ilkeleri ve BAP kapsamındaki projelerde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da çok çarpıcı ve yararlı bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, rektör olarak kendisinin temel meselesinin şehrine, bölgesine ve ülkesine kalıcı katkılar sağlayacak işler başarmak olduğunu belirtti.

Fen Edebiyat Fakültesi öğretim elemanlarının soru, sorun ve önerilerine de yer verilen toplantının sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Demiryürek ve tüm öğretim elemanlarına teşekkür ederek böylesine güzel vesilelerle yine bir araya gelme temennisinde bulundu.

 

Üniversitemiz Hacı Bektaş Velî Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda 20 Aralık 2013 Cuma günü “Seyyide Zeynep” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Ekmek Teknesi, Eşref Saati, Kurtlar Vadisi gibi filmlerin yazım ekibinde yer alan ve Aşkın Şehidi adlı romanıyla tanınan araştırmacı-yazar Ahmet Turgut katıldı.

Hz. Muhammed’in torunu ve Hz. Ali’nin kızı Seyyide Zeynep’in anlatıldığı konferansa Üniversitemiz öğretim elemanlarının, öğrencilerinin ve Çorum halkının ilgisi yoğun oldu. Yazar Ahmet Turgut, Kerbela’da esir alınan Seyyide Zeynep’in mücadelesini Hz.Yusuf ve Hz. Musa-Hızır kıssasındaki benzer yönleriyle anlattı.

Programın sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayan Sayın Ahmet Turgut’a Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hacı Bektaş Velî Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Osman Eğri tarafından plaket takdim edildi.